Czym jest onboarding w firmie?

Kiedy słyszysz pierwszy raz słowo onboarding co myślisz? W naszym artykule opiszemy cały ten proces, który zawiera się w tym słowie.

Czym jest onboarding?

Najprościej mówiąc – onboarding to działania w firmie, które polegają na kompleksowym wdrożeniu nowo zatrudnionej osoby. To cały proces trwający od momentu zarekrutowania danej osoby do jej pierwszych dni w firmie. W zakresie tych działań powinno znaleźć się prawidłowe wprowadzenie do zespołu, z którym będzie pracował, ale tez zapoznanie z funkcjonowaniem całej firmy. Ważnym aspektem jest tutaj zapoznanie z osobami z wszystkich działów (jeśli oczywiście jest to mozliwe). Kolejnym krokiem jest oprowadzenie po stacjonarnym miejscu pracy i wskazanie stanowiska. Kluczowe aspekty do zadbanie o przeprowadzenie wszelkich potrzebnych szkoleń wprowadzających, przekazanie narzędzi pracy oraz dostępów. Możemy tez przygotować specjalny dokument lub info grafikę, która będzie zawierała najważniejsze informacje przydatne do rozpoczęcia pracy. Cały proces jest ważny, ponieważ pozwala nowej osobie zaaklimatyzować się w nowym miejscu i móc już od pierwszego dnia działać w swojej specjalizacji.

Jak wprowadzić działania onboarding w swojej firmie?

Jeśli jesteśmy dużą firmą zatrudniającą osoby secjalizujące się w działaniach HR to onboarding możemy pozostawic im oraz managerom, którzy również odpowiadają za wprowadzenie nowego pracownika w jego zadania. Jeśli natomiast nasza firma nie jest duża to zadanie to możemy zrealizować samodzielnie lub wesprzeć sie pomocą firmy zewnętrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *