stres w pracy

Jak przedsiębiorcy radzą sobie ze stresem?

Prowadzenie biznesu to bardzo odpowiedzialna sprawa. Wielu właścicieli firm musi radzić sobie z doświadczającym ich stresem. Mimo że strach jest mobilizujący, to codzienne borykanie się ze stresującymi sytuacjami, może być dla organizmu szkodliwe. W takiej sytuacji należy znaleźć sposób, aby zniwelować to uczucie i doprowadzić do wyciszenia nerwów. Poniżej kilka przykładów jak to robią światowi biznesmeni.

Ignorancja strachu – czy to dobry sposób na ukojenie nerwów?

Jedna z teorii mówi, że ludzie powinni ignorować strach, jeśli jest  on bezpodstawny. Z kolei, gdy jest on racjonalny, trzeba myśleć logicznie i nie ulegać emocjom. Czy w praktyce jest to takie proste jak w teorii? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy człowiek ma inny charakter i w inny sposób reaguje na negatywne emocje. Przedsiębiorca to także człowiek, który ma prawo kierować się od czasu do czasu emocjami. Niemniej jednak wysokie stanowisko zobowiązuje do tego, aby nie poddawać się wpływom otoczenia i zachować pozytywny nastrój. Jednym słowem trzeba mieć nerwy ze stali.

stresująca praca

Dobra muzyka i wyciszający relaks

Niektórzy siłę do walki z codziennością odnajdują w swoich pasjach i zainteresowania. Co jednak w przypadku, gdy na hobby brak nam czasu? Czasem ukojenie można odnaleźć w muzyce, ale niekoniecznie tej wyciszającej. Cudowna i uzdrowicielska moc muzyki już od dawna jest uzasadniona. Ulubione utwory potrafią doprowadzić do normalnego stanu niejednego nerwusa. Natomiast chwila ciszy i relaksu spędzona w samotności lub w gronie ukochanych i bliskich osób jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Dobre i życzliwe towarzystwo to także połowa sukcesu. Badacze z Uniwersytetu Glasgow udowodnili, że odcięcie się od zbędnych bodźców wpływa na koncentrację. Takim bodźcem może być rozmowa z osobami, które posiadają negatywne nastawienie. Warto więc od nich się odciąć. Z kolei gra na wszelkich instrumentach poprawia samopoczucie oraz łagodzi nastrój. Być może warto odnaleźć w sobie pasję i zamiłowanie do muzyki?

Odpowiednia organizacja czasu pracy

Aby odnaleźć w sobie spokój ducha oraz poradzić sobie ze stresem, trzeba pomyśleć także o sobie. Mimo że dla każdego przedsiębiorcy firma jest najważniejszą rzeczą na świecie, nie należy zaniedbywać rodziny. Aktywny wypoczynek na łonie natury nie dość, że zbliży całą rodzinę, to jeszcze da mnóstwo frajdy i przyjemności. Po powrocie warto zaplanować swoje obowiązki, a ich nadmiar rozdzielić pomiędzy poszczególnych pracowników. Dobrym sposobem może okazać się podział całego tygodnia według kategorii.

W ten sposób można skupić się na konkretnych działaniach w poszczególne dni. Systematyczność i konsekwencja pomoże uniknąć stresujących sytuacji. Chcąc żyć spokojnie i bez nerwów warto czasem zwolnić, usiąść i się zastanowić nad tym, co jest najważniejsze, a co nie cierpi zwłoki. Zachowując zdrowy rozsądek oraz racjonalne podejście, życie zawodowe stanie się prostsze i przede wszystkim spokojniejsze. Zyska na tym zdrowie i umysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *