efekt Lucyfera

Na czym polega efekt Lucyfera? Tłumaczymy!

W tym wpisie opiszemy krótko obszerne badania prowadzone przez jeden z wybitniejszych umysłów naszych czasów. Mianowicie mowa tu o Philipie Zimbardo, który badał to skąd w ludziach bierze się zło. Zapraszamy do lektury a dowiecie się, na czym polega efekt Lucyfera.

efekt Lucyfera

Jakie eksperymenty prowadził ten psycholog społeczny?

Ten słynny psycholog odpowiedzialny jest za znany na całym świecie eksperyment więzienny. Polegał on na zebraniu ochotników i wcielenie ich w role więźniów i strażników więziennych. Eksperyment niestety zakończył nie w kontrowersyjny sposób już po 6 dniach, gdyż badani zaczęli dopuszczać się coraz to okrutniejszych rzeczy. Zdrowi i niewykazujących żadnych zaburzeń psychicznych uczestnicy w trakcie eksperymentu zaczęli dopuszczać się nieludzkiego zachowania. Ten eksperyment miał kluczowe znaczenie i przyczynił się do tego dziś znane jest nam jako efekt Lucyfera.

efekt Lucyfera

Czym dokładnie jest efekt Lucyfera?

Najprościej tłumacząc efekt Lucyfera to naukowo potwierdzona prawda. Głosi ona, iż każdy człowiek jest zdolny do nieludzkiego traktowania innych ludzi jeśli tylko występują odpowiednie ku temu czynniki społeczne. Nie następuje to natomiast na skutek naszych indywidualnych cech osobowości. Nie oznacza to jednak, że ludzie zdani są na przypisane im role społeczne. Sam psycholog w swoich wnioskach z eksperymentu dodał zapis o tym, iż dobro w ludziach pochodzi od nich samych i każdy człowiek może być dobry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *