Rodzaje ubezpieczeń społecznych

Rodzaje ubezpieczeń społecznych – co musisz wiedzieć?

Wiele osób w przypadku otrzymania wynagrodzenia zastanawia się, czemu tak mało? W umowie przecież mam więcej! Nie można zapomnieć o podatku i składkach, które pobierane są właśnie z naszego wynagrodzenia. To tam nasze pieniądze uciekają każdego miesiąca. Dzisiaj piszemy ten poradnik, aby przybliżyć nieco tematykę. Jakie są rodzaje ubezpieczeń społecznych i czym się one wyróżniają. Dlaczego tak wiele zabierają i nie tylko. Więcej w dzisiejszym materiale!

Rodzaje ubezpieczeń społecznych

Rodzaje ubezpieczeń społecznych w wyliczaniu wynagrodzenia

Wśród ubezpieczeń społecznych można wyróżnić kilka rodzajów. Przede wszystkim można wyróżnić: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Służą one przede wszystkim zabezpieczeniu podstawowych potrzeb materialnych bezpiecznego. W przypadku zagrożenia czy innych sytuacji mogą Ci się bardzo przydać. A takie rzeczy dzieją się nawet każdego dnia! Są one nakreślone przez politykę państwa, aby zagwarantować dochód osobom, które z jakiś względów pracować nie mogą. Obowiązek objęcia ubezpieczeniami społecznymi powstaje z chwilą nawiązania stosunku pracy. Ustaje ona jednak w sytuacji, kiedy kończy się umowa z pracodawcą. Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne pracownika jest jego pracodawca i to na nim spoczywa obowiązek zgłaszania pracownika do odpowiedniego miejsca.

Jak wygląda potrącenie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca jest zobowiązany do potrącenia z pensji pracownika składki na ubezpieczenia społeczne:

  • ubezpieczenie emerytalne
  • ubezpieczenie rentowe
  • chorobowe

Takie są właśnie rodzaje ubezpieczeń społecznych, jednak to nie wszystko. Temat jest długi i na pewno przybliżymy go bliżej w innych wpisach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *