umowa zlecenie

Czy wywiad gospodarczy podczas rekrutacji jest możliwy?

Często zdarza się, że potencjalny kontrahent czy pracownik na wyższym szczeblu zawodowym może ukrywać coś przed naszą firmą. W tym artykule zastanowimy się czy wywiad gospodarczy może pojawić się podczas pierwszych rozmów z kandydatem.

Czym jest wywiad gospodarczy?

Na wielu stronach internetowych znajdziemy informację, że wywiad gospodarczy obejmuje działania takie jak ustalenie majątku, informacji o adresach wykonywania działalności gospodarczej czy uzyskanie sprawozdań finansowych spółki. Z punktu widzenia dużego przedsiębiorcy takie pytania są całkowicie zasadne. Wpływa na to fakt, że przez złą decyzję kadrową lub handlową można stracić wiele pieniędzy a nawet doprowadzić firmę do bankructwa. Dlatego sprawdzenie czy  wskazany podmiot figuruje w Sądowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych jest w takim przypadku bardzo ważne.

Czy taki wywiad można przeprowadzać w HR?

Praktyka ta może być źle odebrana przez kandydatów, jeśli bez zapowiedzi zaskoczymy ich takimi pytaniami. Wywiad gospodarczy mimo wszystko powinien być umówiony, aby obie strony mogły się do niego przygotować. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby przeprowadzić takie spotkanie a informacje o działalności potencjalnej osoby jest dla nas ważna, skorzystajmy z usług detektywistycznych. To legalna i bezpieczniejsza forma przeprowadzenia wywiadu gospodarczego. Praktycznie każda agencja detektywistyczna specjalizuje się w dochodzeniu prawdy gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *