
Jak nauczyć się asertywności w pracy?
Ostatnimi czasy bardzo popularne słowo w miejscu pracy – asertywność. Czym ona właściwie jest? Można używać go w określeniu sytuacji życiowych i innych kontekstach. Pytanie, czy zawsze używamy tego słowa poprawnie w odniesieniu do danej chwili? Sprawdźmy, czy asertywność to tylko umiejętność odpowiadania nie innym ludziom.
Definicja asertywności
Asertywna postawa to przede wszystkim umiejętne poruszanie się w przestrzeni między stanowczością a uległością. To nic innego jak umiejętność znalezienia złotego środka. Dzięki tej umiejętności można nauczyć się sprostać oczekiwaniom przełożonych, a także współpracowników. To także swego rodzaju obrona przed wypaleniem zawodowym, ponieważ bariera asertywności chroni nas przed natłokiem narzucanych obowiązków oraz zbyt wysokimi wymaganiami, a co za tym idzie presją wywieraną przez zwierzchników. Oczywiste jest, że odmowa w środowisku zawodowym nie jest zbyt dobrze odbierana. Natomiast pokazuje, że nie jesteśmy kompetentni i nie można na nas liczyć. Umiejętność rozmawiania w sposób asertywny sprzyja atmosferze w pracy, dlatego warto się jej nauczyć.
Szkolenia z asertywności przydadzą się każdemu
Zdecydowanie asertywność to cecha, z którą się nie rodzimy. Wręcz przeciwnie, ta cecha jest do wyuczenia. Wiele firm szkoleniowych, coachingów proponuje szkolenia z asertywności. Tego typu webinaria pozwalają zrozumieć poszczególne składowe asertywności. Warto ćwiczyć, aby z łatwością wykorzystywać tę umiejętność nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym.
Ćwiczenia z asertywności opierają się na nauce odmawiania i argumentowania tego w odpowiedni sposób. Znając podstawy, można wykorzystywać tą technikę na wielu płaszczyznach życia, ułatwiając je sobie. Asertywność sama w sobie nie jest trudna i łatwo ją opanować. Niemniej jednak warto skorzystać z tego typów warsztatów, które rozjaśnią nam umysł i ukierunkują w działaniu.
Przykłady asertywnego zachowania
Jak już ustaliliśmy asertywność to nie tylko umiejętność odmawiania. Taka definicja jest mocno uproszczona. Bardziej złożone pojęcie wyjaśnia, że asertywność oznacza także zgodę na wykonanie czyjejś prośby. Co istotne asertywność to także umiejętność zachowania się w konfliktowej sytuacji, to umiejętność panowania nad emocjami, jakimi są agresja i złość. Asertywność to także postawa, która w odpowiedni sposób przyjmuje zarówno pochwały, jak i zwracanie uwagi na nieodpowiednie zachowanie.
Nieumiejętne panowanie nad złymi emocjami to nic dobrego. Szczególnie w miejscu pracy. Dlatego warto nauczyć się panować nad nimi oraz asertywnie i w sposób racjonalny formułować argumenty podczas zaistniałego konfliktu. Takich i podobnych umiejętności można nauczyć się podczas szkolenia z asertywności. Szkolenia są przeznaczone dla osób w każdym wieku bez ograniczeń. Nieważne, na jakim stanowisku pracujesz oraz w jakim środowisku społecznym się obracasz. Asertywność przyda Ci się na każdym polu zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Z pewnością będziesz miał wiele okazji, aby się wykazać.