
Jakie pytania zadać pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna ma celu poznanie nie tylko kandydata na stanowisko, ale i zapoznania się z firmą do tego stopnia, aby mieć pewność, że jest ona atrakcyjna dla starającego się o dany etat. Pytania są więc jak najbardziej wskazane, a ich brak może być odebrany przez rekruterów jako brak zainteresowania firmą.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Starając się zmienić pracę zależy nam na tym, aby znaleźć pracodawcę, który da nam więcej, niż obecny czy poprzedni. Każdy rozpatruje to w innych perspektywach, ale jedno jest pewne, że chce dokonać zmiany w swoim życiu zawodowym. Każdemu powinno zależeć na tym, aby podczas rozmowy wypaść z jak najlepszej strony. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do niej. Dobrą metodą na poznanie firmy jest zorientowanie się z celami i misjami przedsiębiorstwa, które najczęściej można odszukać na stronie internetowej firmy. Innym źródłem pozyskiwania informacji są media społecznościowe oraz opinie na forach.
Do tych jednak należy podchodzić z pewną dozą dystansu, ponieważ czasem zdarza się, że konkurencja wprowadza fałszywe informacje na niekorzyść swoich rywali. Idealnym miejscem ku temu jest świat wirtualny, w którym każdy może pozostać anonimowy, więc nie wiemy kto w rzeczywistości wyraża te opinie.
Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
Na przestrzeni lat zaszło w tej kwestii wiele zmian. Dzisiaj nie ma obowiązku pojawienia się na rozmowie w białej koszuli czy formalnym stroju. Owszem, pozostały etaty, gdzie nadal jest to pożądane, jak chociażby instytucje bankowe czy wyższe szczeblem stanowiska pracy. Niemniej jednak mamy cały czas pewną dowolność w tym temacie.
Strój powinien być schludny i jak najmniej wulgarny, ale starając się o pracę w agencji reklamowej, nikt nie będzie oczekiwał od nas formalnego dress code. Koszule można łączyć z tradycyjnymi jeansami i swobodnymi casualowymi marynarkami, które idealnie sprawdzą się w tego typu miejscach pracy.
Jakie pytania zadać rekruterom, aby wypaść dobrze?
Mimo że rozmowa może być poprowadzona w taki sposób, że wyczerpie mocno temat firmy, warto zadać kilka pytań, kiedy zostaniemy o nie poproszeni. Chcąc zasięgnąć wiedzy na temat stanowiska, o które się ubiegamy, warto dopytać, jak wygląda dzień pracy w firmie lub jak firma wspiera w codziennych zadaniach swoich pracowników. Prowadząc rozmowę w sposób, który świadczy o tym, że chcemy się rozwijać, takie pytanie może być odpowiednie.
Czasem kwestia finansowa nie jest poruszana na pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Nachalnie dociekając, ile możemy tu zarobić, możemy zostać odebrani jako osoby, dla których liczą się tylko finanse, a coraz więcej firm fokusuje się na kandydatach, którzy mają także inne pobudki do zmiany pracy. Ubiegając się o stanowisko handlowca,, można dopytać o system premiowania lub motywowania pracowników.
Zapytanie o zarobki z troszkę innej strony może dać już nam ogólne pojęcie o warunkach współpracy. Niepodważalnym faktem jest to, że zawsze warto rozmawiać, ale i słuchać tego, co rekruterzy mają nam do powiedzenia. Czasem między słowami można więcej wyczytać, niż nam się wydaje.