Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Coraz większa część społeczeństwa boryka się z problemem wypalenia zawodowego. Przyczynia się do tego stres, nadmiar obowiązków i informacji, szybkie tempo życia. Są to czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania, bo takim mianem określa się tę przypadłość. Wypalenie zawodowe jest zakwalifikowane jako choroba, a chorobie można przeciwdziałać i ją leczyć. W momencie, gdy sytuacja zrobi się poważna, można nawet skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jak zauważyć, że mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym oraz jak temu przeciwdziałać? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

wypalenie zawodowe

Na czym polega wypalenie zawodowe?

W zasadzie nie ma jednoznacznej definicji tej choroby. Na wypalenie zawodowe składa się kilka czynników. Do głównych należą: praca, która nie przynosi satysfakcji, która nie rozwija, konfliktowa i nieprzyjemna atmosfera w miejscu pracy, czy mobbing. Warto zauważyć, że mobbing to sytuacja, która może dotykać zarówno podwładnych, jak i współpracowników. Schorzenie to dotyka najczęściej osoby wrażliwe oraz osoby, dla których praca jest sensem całego życia.

Osoby te, napotykając na swojej drodze jakiekolwiek niepowodzenia, traktują je bardzo osobiście i emocjonalnie, co skutkuje w efekcie kumulacją sfrustrowania. Istnieją profesje, w których ryzyko zachorowania jest większe, niż w innych zawodach. Do grupy tej należą przede wszystkim nauczyciele, psychologowie i psychiatrzy, czyli te osoby, które na co dzień pomagają rozwiązywać problemy innym. Niemniej jednak stres zniechęca ich do dalszego działania, a co za tym idzie do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Wypalenie rozwija się stopniowo. Jest skutkiem nagromadzonego stresu i negatywnych emocji, więc nie pojawia się z dnia na dzień. Wyróżnia się trzy podstawowe objawy tej choroby i należą do nich: wyczerpanie psychiczne, uczucie zniechęcenia do swojej osoby i powierzonych obowiązków oraz niskie poczucie wartości.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Praca w nieprzyjaznym środowisku nie prowadzi do niczego dobrego. Odbija się ona na zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. W momencie zauważenia jakichkolwiek symptomów należy zmienić pracę. Czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może nie być to zbyt proste. Jak wiadomo zmiana pracy, wiąże się z okresem wypowiedzenia u pracodawcy, który często gęsto należy zachować.

Poza tym jest to bardzo radykalne rozwiązanie. Innym proponowanym jest wprowadzenie w życie codziennych ćwiczeń relaksujących, a przede wszystkim nauczenie się oddzielania pracy od życia prywatnego. Są to metody, które wprowadzone w życie, z czasem przyniosą pożądany rezultat. Wczesne i szybkie zdiagnozowanie problemu, pozwoli uniknąć stresujących sytuacji i będzie zapowiedzią szybkiego powrotu do zdrowia.

Powoli zmierzając ku końcowi ustalmy, co przyczynia się do wypalenia zawodowego:

  • natłok obowiązków
  • mobbing
  • konflikty wśród współpracowników
  • presja czasu
  • frustracja

Aby nie wpaść w matnię tego schorzenia należy pamiętać o tym, aby codziennie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne oraz dbać o kondycję psychiczną. Pozostawienie spraw zawodowych za drzwiami biura ułatwi sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *