
Na co warto zwrócić uwagę, zawierając umowę zlecenie?
Dość popularną, aczkolwiek nie najczęściej zawieraną formą umowy jest umowa zlecenie. Z punktu widzenia pracodawcy jest ona korzystna, ponieważ koszty zatrudnienia przy niej są małe. Niestety, ale z punktu widzenia pracownika umowa zlecenie wygląda mniej korzystnie niż dla pracodawcy. Jak każda umowa ma swoje plusy i minusy. Poniżej opisujemy specyfikę tego rodzaju zatrudnienia.
Kiedy można zawrzeć umowę zlecenie?
Bardzo ważną kwestią jest fakt, że nie każdy rodzaj pracy może zostać uwarunkowany tą formą zatrudnienia. Z Kodeksu Pracy wynikają pewne obowiązki pracownika, które podlegają tylko i wyłącznie pod umowę o pracę na czas określony bądź nieokreślony. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk, które zobowiązują do tego, aby pracować konkretną, ustaloną z góry ilość godzin. Znamiona pracy ma również posada podlegająca pod nadzór przełożonego.
W tych przypadkach umowa zlecenie nie może zostać zastosowana. Jeśli nie ma przesłanek ku temu, aby wykonywać obowiązków na podstawie umowy o pracę i obie strony wyrażają chęć, można zdecydować się na podpisanie umowy zlecenia. Co ciekawe można ją także zawrzeć ustnie. Niemniej jednak warto na piśmie uregulować ważne kwestie i przypieczętować własnoręcznym podpisem.
Jakie masz prawa na umowie zlecenie?
Niestety, ale ta umowa nie podlega pod kodeks pracy mimo że ten ją formułuje. Największym minusem tej formy umowy, jest brak jakichkolwiek praw pracowniczych. To bardzo duże ograniczenie, które nie każdemu może odpowiadać. W myśl tej umowy nie masz prawa do urlopu, zwolnienia lekarskiego, okresu wypowiedzenia, urlopu rodzicielskiego i wśród pozostałych przywilejów znajduje się jeszcze wiele innych.
Dla tych, dla których ubezpieczenie grupowe jest istotne i znaczące, nie przewidziano prawa do jego przystąpienia. Za dodatkowe godziny – niestety nie ma wypłaty nadgodzin. Natomiast to, czym najbardziej straszy umowa zlecenie, to brak naliczania stażu pracy. Bez względu na to, jak długo jesteś zatrudniony, ten czas nie zostanie doliczony Ci do emerytury, ani stażu pracy.
Rozwiązanie umowy zlecenia
Wypowiedzenie może zostać złożone przez dowolną stronę, w dowolnym czasie. Skutek jest natychmiastowy, co oznacza, że nie obowiązuje tu żaden czas wypowiedzenia. Ważne jest natomiast to, co jest zawarte w umowie. Dlatego właśnie lepiej ją spisać, aby nic nie umknęło nam z upływem czasu. W umowie można zawrzeć zapis o tym, że pracodawca ogranicza możliwość wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym, tylko i wyłącznie do ważnych powodów.
W praktyce oznacza to, że będzie można ją wypowiedzieć w momencie zmiany sytuacji życiowej na przykład, gdy zmienimy miejsce zamieszkania lub zachorujemy. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla obu stron dające gwarancję poczucia bezpieczeństwa i stabilności. W przypadku złamania tego zapisu i rozwiązania umowy bez podania ważnej przyczyn strona zrywająca stosunek pracy, będzie musiała zapłacić karę wskazaną w zapisie. Warto więc wiedzieć, że mamy taką możliwość.