
Na czym polega sanacja firmy?
Sanacja firmy jest rozwiązaniem, na które decyduje się wielu przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe i grozi im nie wypłacalność. W tym wpisie opiszemy Wam, na czym dokładnie polega sanacja oraz wskażemy przykładowe działania, które się z nią wiążą. Ponadto wskażemy czynniki, którymi należy kierować się podczas wyboru odpowiedniego rodzaju postępowania.

Sanacja firmy – na czym polega?
Sanacja firmy to wszystkie działania, które zostały podjęte w celu „uzdrowienia” biznesu. Składa się na nią restrukturyzacja, która ma na celu uratowanie działalności dłużnika i zapobiegnięcie upadkowi jego działalności. Sanacja firmy w przeciwieństwie do upadłości może zostać rozpoczęta na wniosek złożony przez dłużnika. Podczas przeprowadzania postępowanie restrukturyzacyjnego dłużnik unika postępowania egzekucyjnego. Na skutek tego niemusi spłacać zobowiązań finansowych, które powstały przed rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego.
Przykładowe działania
Jak już wyżej opisaliśmy sanacja firmy polega na restrukturyzacji. Zadłużony przedsiębiorca może skorzystać z pięciu rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Tym postępowaniami są: przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne i uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Wybór odpowiedniego rodzaju postępowania zależy od stanu faktycznego firmy i powinien być wybierany w oparciu i znajomość wad i zalet każdego z postępowań. Czynniki, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru to między innymi: stopień niewypłacalności, struktura wierzytelności oraz rodzaj prowadzonego biznesu.