odpoczynek tygodniowy

Odpoczynek tygodniowy – na czym polega?

Wiele osób pracujących wie, że pracodawca nie powinien dostosowywać godzin w taki sposób, że pracownik będzie przemęczony. Warto jednak wiedzieć, że jest to nie tylko umowna zasada, ale również prawnie regulowana. Oprócz dobowego odpoczynku i nieprzerwanych godzin odpoczynku jest również coś takiego jak odpoczynek tygodniowy. Jest to bardzo istotne, bowiem prawo zapewnia 35 godzin odpoczynku, które powinno być ciągiem, na przykład w weekend lub środku tygodnia. Dlaczego jest to tak ważne?

odpoczynek tygodniowy

odpoczynek tygodniowy – czemu tak istotny?

Odpoczynek tygodniowy jest mega istotny głównie dlatego, że bez odpowiedniego odpoczynku człowiek nie będzie pracował wydajnie, szybko i sprawnie, a dodatkowo niedokładnie. Trzeba też wiedzieć, że może to odbić się na zdrowiu samego pracownika. Nie można zatem przemęczać osób i ustawiać godzin tak, aby było mu ciężko pracować. Należy te zasady trzymać i stosować, bowiem można ich niestosowanie zgłosić do odpowiednich władz.

Sytuacja w Polsce

W Polsce słyszy się, że odpoczynek tygodniowy nie jest egzekwowany, a dużo pracodawców nadal wykorzystuje pracowników. Niestety jest to prawda i do nas też dochodzą słuchy o takich praktykach. Najczęściej dotknięci są studenci, którzy muszą zarobić, aby się utrzymać. W takiej sytuacji osoby nie mają co za bardzo zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *