
Wynagrodzenie urlopowe – jak działa
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób liczone jest wynagrodzenie urlopowe pracownika. Według kodeksu pracy pracownik za czas pobytu na urlopie powinien otrzymać wynagradzanie dokładnie takie, jakie by on otrzymał, gdyby w tym czasie pracował normalnie. Dzięki temu utrzymuje się zasada ciągłego dochodu za wykonywaną pracę. Pracownik ma wtedy zagwarantowaną możliwość odpoczynku. Kiedy występują wyłączenia przy uwzględnianiu wynagrodzenia?
Wynagrodzenie urlopowe – wyłączenia
Zgodnie z tym aktem prawnym wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Są jednak wyjątki, o których trzeba pamiętać. Pierwszym z nich jest na przykład gratyfikacja czy nagroda. Zazwyczaj są one jednorazowe, lub jubileuszowe. Wyłączone jest również jednorazowe wynagrodzenie za spełnienie zadania czy targetu, albo jakiegoś osiągnięcia. Warto też wspomnieć o wynagrodzeniu za czas pracy niezawiniony przez pracownika przestój. Aby dobrze wyliczyć wynagrodzenie urlopowe trzeba pamiętać o tych wielu rzeczach.
A jak się je liczy?
Wynagrodzenie urlopowe oblicza się poprzez dzielenie podstawy wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonał swoją pracę. Musi to być okres, z którego została ustalona ta podstawa. Dzięki temu można w łatwy i szybki sposób obliczyć tę wartość. Jeśli jednak masz problem z wyliczeniem, lub nie chcesz niczego zepsuć, najlepiej skontaktować się z odpowiednią osobą, na przykład księgową. Warto też posiadać doświadczoną osobę na tym stanowisku.