Rodzaje ubezpieczeń społecznych

Free float – dowiedz się więcej na temat akcji w wolnym obrocie

Nie ma wątpliwości co do tego, że free float stanowi ważne pojęcie w inwestycjach giełdowych. Dotyczy ono liczby akcji spółki, które są w posiadaniu niewielkich inwestorów. Wskaźnik ten informuje o stosunku liczby akcji będących w wolnym obrocie do całkowitej liczby akcji, któe posiada dana spółka. Jest on uznawany za jeden z najważniejszych kryteriów podczas wyceniania akcji na giełdzie. Zobacz co  jeszcze warto wiedzieć na jego temat.

Czym jest free float?

Free float  to akcje inne niż akcje inwestorów, którzy posiadają więcej niż 5 akcji danej firmy. Nie są to także akcje zastrzeżone, ani akcje należące do insiderów, którzy przetrzymują je długoterminowo. Warto już w tym miejscu wspomnieć o tym, że na akcjach w wolnym obrocie opiera się bieżący ruch na danej spółce.

Co oznacza niski free float?

Niski free float jest jednoznaczny z tym, że trudniej kupuje się akcje danej spółki. Jest to spowodowane tym że ich mniej w wolnym obiegu. Pamiętaj o tym, że zjawisko to może być niebezpieczne, ponieważ może pojawić się mniej chętnych na kupno w momencie kiedy Ty chcesz sprzedać swoje akcje. Należy być świadomym tego,że inwestowanie wtedy może przynieść spore straty, ponieważ jest wtedy większe prawdopodobieństwo że akcje osiągną skrajne wartości cenowe przy kupnie i sprzedaży.

free float

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *