zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia to jedna z umów która wiąże pracownika i pracodawcę. Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest jednak umowa o pracę. Wracając jednak do umowy zlecenie, jest niepracowniczym zatrudnieniem w ramach cywilnoprawnych. Dzisiaj pokrótce sobie o niej opowiemy.

podpisanie umowy zlecenie

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia – czym jest?

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia należy do umowy o świadczenie usługi zawartej w przepisach kodeksu cywilnego. Definiuje to i określa, że osoba, która przyjmuje zlecenie, zobowiązana jest do dokonania jej dla dającego zlecenie.  Stronami w umowie mogą być tutaj osoby fizyczne, osoby prawne i zleceniobiorca. Forma zawiązania umowy zlecenia może być dowolna. Nie ma tak dużych obostrzeń jak w przypadku umowy o pracę. Należy pamiętać, że taka umowa nie może mieć zbyt wielu cech zatrudnienia pracowniczego, bowiem musi być to odpowiednio rozdzielone między typem umów.

zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia

Różnice między umowy zlecenie a umowy o pracę:

  • swobodne kształtowanie treści i tego, co w niej się znajduje. Dotyczy to zarówno praw jak i obowiązków, a także innych czynników jak wynagrodzenia czy urlopy.
  • brak norm tygodniowego czasu pracy czy norm dobowych.
  • Swobodne kształtowanie terminów i miejsca pracy
  • Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia jest wykonane osobiście, ale jest możliwość wykonywania czynności zleconych zleceniobiorcy przez osoby trzecie. Musi w takim przypadku zostać to zastrzeżone w umowie.
  • zleceniobiorca nie posiada znacznej ilości uprawnień wynikających z zatrudnienia w oparciu o umowę o prace

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *